Projekty

Obecnie realizujemy następujące projekty:

1. Projekt „Samodzielny i niezależny niewidomy” – projekt dofinansowany ze środków PFRON

Umowa nr ZZO/000426/11/D z dnia 23.05.2023 r.

Projekty realizowany od 01.04.2023 r. do 31.03.2026 r.

Projektem w okresie trzech lat, zostanie objętych 2430 osób z niep. z tytułu dysfunkcji wzroku, w stopniu znacznym i umiarkowanym, dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, należących do Polskiego Związku Niewidomych. które ze względu na specyfikę niep. osoby te mają bardzo utrudniony dostęp do informacji, rehabilitacji oraz trudności w codziennym funkcjonowaniu. Poszczególne osoby, będą rekrutowane indywidualnie do poszczególnych zajęć, w zależności od potrzeby danej osoby, na podstawie wywiadu bezpośredniego, wypełniając kartę zgłoszeniową. Działaniami systematycznymi (w ramach zad.1) obejmiemy 90 osób z wojew. pomorskiego, natomiast w (ramach zad.4) kolejnych 2340 osób obejmiemy jednorazowym poradnictwem z całej Polski. Po przeprowadzonej rekrutacji osoby niewidome i słabowidzące, będą mogły uczestniczyć w następujących formach wsparcia:

  1. W zajęciach z zakresu orientacji przestrzennej i samodzielnego poruszania się z przewodnikiem i białą laską, (zajęcia indywidualne)
  2. W zajęciach z zakresu czynności życia codziennego, (zajęcia indywidualne)
  3. Pomocy psychologicznej indywidualnej,
  4. W zajęciach z zakresu nauki obsługi komputera, smartfonów i innego sprzętu specjalistycznego, (zajęcia indywidualne)
  5. W zajęciach z zakresu zdrowy styl życia, (zaj. grupowe)
  6. Poradnictwa prawnego, (porady indywidualne)
  7. Warto wiedzieć-poradnictwo jednorazowe w ramach zadania 4), zadaniem tym zostaną objęci beneficjenci z całej Polski,
  8. Ze szkolenia grupowego wyjazdowego z zakresu nowych technologii,
  9. Ze szkolenia grupowego wyjazdowego z dostępności plus.

Formy wsparcia od 1-7 będą realizowane w placówce  OP PZN w Gdańsku ul. Jesionowa 10. w sposób ciągły tzn.5 dni w tygodniu w godz. 7-15 przez okres 12 m-cy, w sposób ciągły. Natomiast formy wsparcia nr 8 i 9 są formą pomocniczą do w/w wsparć i odbędą się w poza siedzibą placówki w innych ośrodkach. Szkolenie z nowych technologii obejmie 15 beneficjentów, wytypowanych z w/w zajęć, którzy potrzebują dodatkowego wsparcia z tego zakresu. Tę, formę wsparcia, będziemy kontynuować wzorem lat ubiegłych z uwagi na duże zapotrzebowanie naszych członków, aby nauczyć się korzystać w życiu smartfonów z systemem android i iOS, głównie przy zajęciach z orientacji przestrzennej i czynności życia codziennego. Szkolenie to, będzie miało formę warsztatową i zajęcia prowadzone będą w 5 osobowych grupach. Zatrudniona w projekcie kadra specjalistów, ma wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami z dysfunkcją wzroku oraz posiada odpowiednie kwalifikacje, do realizacji tego ze typu projektu. Po raz pierwszy też będziemy organizować szkolenie grupowe wyjazdowe z zakresu dostępności plus dla osób ze szczególnymi potrzebami. Szkolenie to jest bardzo ważne, w związku z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących dostępności cyfrowej, architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej, szkoleniem tym obejmiemy także 15 BO, które wcześniej uczestniczyły w formach wsparcia 1-6. W wyjazdowych szkoleniach udział weźmie 90 BO.

W ramach projektu realizowane są następujące zadania:

  • Szkolenia z zakresu czynności życia codziennego – szkolenia indywidualne
  • Szkolenia z zakresu orientacji przestrzennej i samodzielnego poruszania się – szkolenia indywidualne
  • Szkolenia z zakresu obsługi komputera, smartfonów i innego sprzętu specjalistycznego – szkolenia indywidualne
  • Poradnictwo prawne
  • Poradnictwo psychologiczne
  • Warto wiedzieć – poradnictwo jednorazowe, indywidualne: psychologiczne, społeczno-prawne oraz udzielanie informacji na temat przysługujących uprawnień, dostępnych ulg, dostępnego sprzętu rehabilitacyjnego i pomocy technicznej dla osób z dysfunkcją wzroku
  • Zajęcia z zakresu zdrowego stylu życia: spotkania grupowe z lekarzem okulistą, lekarzem diabetologiem, lekarzem geriatrą, lekarzem endokrynologiem, z dietetykiem oraz podologiem
  • Szkolenie grupowe – wyjazdowe z zakresu nowych technologii
  • Szkolenie grupowe – wyjazdowe z zakresu Dostępności plus

Spotkania i szkolenia odbywać się będą w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych Okręg Pomorski przy ul. Jesionowej 10 od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15, we wtorki do godziny 18.

Tel. 58 341-26-83


plakat projektu  SAMODZIELNY. U góry po lewej stronie widnieje flaga POLSKI, a po prawej godło, poniżej tekst dofinansowano ZE ŚRODKÓW PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH Samodzielny i niezależny niewidomy DOFINANSOWANIE779 948,08 zł CAŁKOWITA WARTOŚĆ - 795 808,08 ZŁ

Harmonogram zajęć grupowych do projektu  pt. ,,Samodzielny i niezależny niewidomy”
Projekt dofinansowany ze środków PFRON
Umowa nr ZZO/000426/11/D z 23.05.2023 r.

Grupowe zajęcia cykliczne – Zdrowy styl życia – 8 trzygodzinnych spotkań ze specjalistami z dziedziny zdrowego stylu życia, w każdym roku finansowania. Od kwietnia 2023 r. do marca 2024 roku planujemy następujące spotkania:

  • Spotkanie z lekarzem diabetologiem: 29 września 2023 r, 20 grudnia 2023 r.
  • Spotkanie z lekarzem okulistą: 31 lipca 2023 r.
  • Spotkanie z lekarzem geriatrą: 18 października 2023 r.
  • Spotkanie z dietetykiem: 17 sierpień 2023r, 14 listopada 2023 r.
  • Spotkanie lekarzem endokrynologiem: styczeń 2024 r.
  • Spotkanie ze specjalistą – podologiem: luty 2024 r.

2. Projekt „Widzieć po Niewidomemu” – projekt dofinansowany ze środków PFRON

Projekty realizowany od 01.04.2024 r. do 31.03.2025 r.

Umowa nr UM/PW9/2024/2/O_POMORSKI/5156   z dnia 29.05.2024 r.

W ramach projektu realizowane są następujące działania:

  • Szkolenia indywidualne z zakresu orientacji przestrzennej i samodzielnego poruszania się osób niewidomych – zajęcia w miejscu zamieszkania beneficjenta
  • Szkolenia grupowe – wyjazdowe z rehabilitacji podstawowej osób z dysfunkcją wzroku w czerwcu oraz we wrześniu 2023 roku.

Będą to dwa szkolenia grupowe wyjazdowe, siedmiodniowe (po 30 osób każda grupa) dla osób z dysfunkcją wzroku.

Szkoleniami zostaną objęte osoby z całej Polski, w tym: 32 osoby z okręgu pomorskiego i 28 osób z pozostałych okręgów. Dlatego dla każdego okręgu, oprócz pomorskiego przewidujemy udział 1-2 osób. Dla zainteresowanych osób poniżej przedstawiamy szczegóły szkoleń.

Szkolenia grupowe wyjazdowe odbędą się w dniach 16-22 czerwiec oraz

25 – 31 sierpień 2024r. w Pensjonacie „Helena, Danuta, Gabriela” we Wdzydzach, (powiat Kościerzyna) na pojezierzu kaszubskim, gdzie dominują lasy i jeziora.

W pierwszej kolejności szkoleniami planujemy objąć osoby nowo ociemniałe i nowo przyjęte do PZN w ostatnich latach, lub takie, które do tej pory nie uczestniczyły w tego typu szkoleniu. Na szkolenia osoby niewidome i słabowidzące jadą bez przewodników. Uczestnicy szkolenia muszą być samodzielni w podawaniu sobie leków czy insuliny w przypadku gdy tego potrzebują.   

Na szkolenia grupowe do Wdzydz, planujemy wynajęcie autokaru na przewóz uczestników na zajęcia z Gdańska Wrzeszcza do Wdzydz i powrót.

Wyjazd na pierwsze szkolenie nastąpi w dniu 16 czerwca 2024r. (niedziela) o godz. 11, spod siedziby okręgu pomorskiego PZN w Gdańsku – Wrzeszczu ul. Jesionowa 10, (przyjazd do pensjonatu na obiad). Powrót 22 czerwiec 2024r. w godzinach popołudniowych.

Drugi wyjazd  nastąpi 25 sierpień 2024r., (niedziela) o godz. 11, powrót 31 sierpnia 2024r. w godzinach popołudniowych. Jest też możliwość indywidualnego dojazdu na szkolenie po wcześniejszym zgłoszeniu w biurze okręgu pomorskiego PZN Gdańsk, tel. 724 888 827

Podczas pobytu zapewniamy opiekę kadry, zakwaterowanie i wyżywienie (3 posiłki), nocleg w pokojach 2-3 osobowych z łazienkami, na korytarzach są aneksy kuchenne z czajnikami, ręczniki, brak windy.  

Na szkolenie grupowe wyjazdowe do Wdzydz prosimy wypełnić kartę zgłoszeniową (zał. nr 1) podpisaną należy przesłać do okręgu pomorskiego PZN w Gdańsku, ul. Jesionowa 10. 80-261 Gdańsk, (zwrócić uwagę na ważność orzeczenia o niepełnosprawności). Osoby, które nie należą do okręgu pomorskiego PZN w Gdańsku, mają obowiązek dostarczyć ksero ważnego orzeczenia przed wyjazdem do organizatora wraz z kartą zgłoszeniową (załącznik nr 1). Karty zgłoszeniowe i orzeczenia można wcześniej przesłać e-mail na hanna.mazur@pomorskipzn.pl

Odpłatność za szkolenie grupowe wynosi 250 zł od osoby, kwotę tą prosimy wpłacić na konto 96116022020000000027877555,

Polski Związek Niewidomych Okręg Pomorski ul. Jesionowa 10, 80-261 Gdańsk, 

z dopiskiem odpłatność za szkolenie Wdzydze, imię i nazwisko uczestnika.

Brak wpłaty w określonym terminie spowoduje wykreślenie jej z listy uczestników.

Wpłaty na pierwsze szkolenie prosimy dokonać najpóźniej do 3 czerwca 2024r. natomiast na drugie do 31 lipca 2024r.

Program zajęć grupowych będzie obejmował:

  • czynności życia codziennego,
  • orientację przestrzenną i samodzielne poruszanie się z białą laską,
  • wykłady z zakresu ulg i przywilejów, dotacji celowych itp.,
  • pokaz filmów instruktażowych lub z audiodeskrypcją,
  • zajęcia z zakresu pisma punktowego,
  • spotkanie integracyjne,    
  • inne atrakcje, (odpłatne) 

Drugim realizowanym zadaniem będą zajęcia indywidualne w miejscu zamieszkania osób niewidomych. Zajęciami tymi zostanie objętych 10 osób. Zakres szkoleń obejmować będzie, orientację przestrzenną i samodzielne poruszanie się osób niewidomych z białą laską, czynności dnia codziennego oraz nauki pisma Brajla. Zajęcia  odbywać się będą od 01.04.2024r. do 31.03.2025r. w celu zgłoszenia uczestnika na te zajęcia proszę o wypełnienie karty zgłoszeniowej (załącznik nr 2).

Ważna informacja, w szkoleniach mogą uczestniczyć tylko osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności z ZOON i ZUS, nie mogą uczestniczyć osoby, które posiadają tylko orzeczenie z MSWiA, KRUS. Nie są uczestnikami i absolwentami WTZ (Warsztaty terapii zajęciowej), ZAZ (Zakład aktywności zawodowej).

Ponadto zgłaszane osoby nie mogą uczestniczyć w tym samym okresie w innym projekcie ze środków PFRON w tym samym konkursie.

Osoby zainteresowane zajęciami,  prosimy o kontakt w godz. 8-15,

Mazur Hanna tel. 724888827 e-mail,  hanna. mazur@pomorskipzn.pl lub

Dzióbek Krystyna tel. 724888821 e-mail, kdziobek57@gmail.com

Termin zgłoszenia na szkolenia upływa 7 czerwca 2024r.

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc decyduje kolejność zgłoszeń zarówno zgłaszane przez okręgi, koła powiatowe czy zgłoszeń indywidualnych.

Załącznik 1

Załącznik 2

 Plakat informacyjny dotyczący projektu zatytułowanego „Widzieć po Niewidomemu”. Dokument ogłasza dofinansowanie projektu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wskazano, że przyznane dofinansowanie wynosi 121 300,00 zł, przy czym całkowita wartość projektu wynosi 139 900,00 zł. Plakat informuje również, że umowa o dofinansowanie została podpisana w maju 2024 roku.

3. Projekt „Spojrzeć Inaczej” – projekt dofinansowany ze środków PFRON

Projekty realizowany od 01.04.2023 r. do 31.03.2024 r.

Umowa nr ZZO/000433/11/D z dnia 25.05.2023 r.

W ramach projektu realizowane są następujące działania:

  • Szkolenia indywidualne z zakresu orientacji przestrzennej i samodzielnego poruszania się osób niewidomych – zajęcia w miejscu zamieszkania beneficjenta
  • Szkolenia grupowe – wyjazdowe z rehabilitacji podstawowej osób z dysfunkcją wzroku w czerwcu oraz we wrześniu 2023 roku.

Będą to dwa szkolenia grupowe wyjazdowe, siedmiodniowe (po 30 osób każda grupa) dla osób z dysfunkcją wzroku.

Szkoleniami zostaną objęte osoby z całej Polski, w tym: 32 osoby z okręgu pomorskiego i 28 osób z pozostałych okręgów. Dlatego dla każdego okręgu, oprócz pomorskiego przewidujemy udział 1-2 osób. Dla zainteresowanych osób poniżej przedstawiamy szczegóły szkoleń.

Szkolenia grupowe wyjazdowe odbędą się w dniach 18-24 czerwiec oraz 28-08-2023 do 03-09-2023

W pierwszej kolejności szkoleniami planujemy objąć osoby nowo ociemniałe i nowo przyjęte do PZN w ostatnich latach, lub takie, które do tej pory nie uczestniczyły w tego typu szkoleniu. Na szkolenia osoby niewidome i słabowidzące jadą bez przewodników. Uczestnicy szkolenia muszą być samodzielni w podawaniu sobie leków czy insuliny w przypadku gdy tego potrzebują.   

Na szkolenia grupowe do Wdzydz, planujemy wynajęcie autokaru na przewóz uczestników na zajęcia z Gdańska Wrzeszcza do Wdzydz i powrót.

Wyjazd na pierwsze szkolenie nastąpi w dniu 18 czerwca 2023r. (niedziela) o godz. 11, spod siedziby okręgu pomorskiego PZN w Gdańsku – Wrzeszczu ul. Jesionowa 10, (przyjazd do pensjonatu na obiad). Powrót 24 czerwiec 2023r. w godzinach popołudniowych.

Drugi wyjazd  nastąpi 28 sierpień 2023r. (poniedziałek) o godz. 11, powrót 03 września2024r. 2023 w godzinach popołudniowych. Jest też możliwość indywidualnego dojazdu na szkolenie po wcześniejszym zgłoszeniu w biurze okręgu pomorskiego PZN Gdańsk, tel. 724 888 827

Podczas pobytu zapewniamy opiekę kadry, zakwaterowanie i wyżywienie (3 posiłki), nocleg w pokojach 2-3 osobowych z łazienkami, na korytarzach są aneksy kuchenne z czajnikami, ręczniki, brak windy.  

Na szkolenie grupowe wyjazdowe do Wdzydz prosimy wypełnić kartę zgłoszeniową (zał. nr 1) podpisaną należy przesłać do okręgu pomorskiego PZN w Gdańsku, ul. Jesionowa 10. 80-261 Gdańsk, (zwrócić uwagę na ważność orzeczenia o niepełnosprawności). Osoby, które nie należą do okręgu pomorskiego PZN w Gdańsku, mają obowiązek dostarczyć ksero ważnego orzeczenia przed wyjazdem do organizatora wraz z kartą zgłoszeniową (załącznik nr 1). Karty zgłoszeniowe i orzeczenia można wcześniej przesłać e-mail na hanna.mazur@pomorskipzn.pl

Odpłatność za szkolenie grupowe wynosi 250 zł od osoby, kwotę tą prosimy wpłacić na konto 96116022020000000027877555,

Polski Związek Niewidomych Okręg Pomorski ul. Jesionowa 10, 80-261 Gdańsk, 

z dopiskiem odpłatność za szkolenie Wdzydze, imię i nazwisko uczestnika.

Brak wpłaty w określonym terminie spowoduje wykreślenie jej z listy uczestników.

Wpłaty na pierwsze szkolenie prosimy dokonać najpóźniej do 3 czerwca 2023r. natomiast na drugie do 31 lipca 2023r.

Program zajęć grupowych będzie obejmował:

  • czynności życia codziennego,
  • orientację przestrzenną i samodzielne poruszanie się z białą laską,
  • wykłady z zakresu ulg i przywilejów, dotacji celowych itp.,
  • pokaz filmów instruktażowych lub z audiodeskrypcją,
  • zajęcia z zakresu pisma punktowego,
  • spotkanie integracyjne,    
  • inne atrakcje, (odpłatne) 

Drugim realizowanym zadaniem będą zajęcia indywidualne w miejscu zamieszkania osób niewidomych. Zajęciami tymi zostanie objętych 10 osób. Zakres szkoleń obejmować będzie, orientację przestrzenną i samodzielne poruszanie się osób niewidomych z białą laską, czynności dnia codziennego oraz nauki pisma Brajla. Zajęcia  odbywać się będą od 01.04.2023r. do 31.03.2024r. w celu zgłoszenia uczestnika na te zajęcia proszę o wypełnienie karty zgłoszeniowej (załącznik nr 2).

Ważna informacja, w szkoleniach mogą uczestniczyć tylko osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności z ZOON i ZUS, nie mogą uczestniczyć osoby, które posiadają tylko orzeczenie z MSWiA, KRUS. Nie są uczestnikami i absolwentami WTZ (Warsztaty terapii zajęciowej), ZAZ (Zakład aktywności zawodowej).

Ponadto zgłaszane osoby nie /mogą uczestniczyć w tym samym okresie w innym projekcie ze środków PFRON w tym samym konkursie.

Osoby zainteresowane zajęciami,  prosimy o kontakt w godz. 8-15,

Mazur Hanna tel. 724888827 e-mail,  hanna. mazur@pomorskipzn.pl lub

Dzióbek Krystyna tel. 724888821 e-mail, kdziobek57@gmail.com

Termin zgłoszenia na szkolenia upływa 7 czerwca 2023r.

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc decyduje kolejność zgłoszeń zarówno zgłaszane przez okręgi, koła powiatowe czy zgłoszeń indywidualnych.

Załącznik 1

Załącznik 2

Spojrzeć Inaczej
(plakat projektu)

4. Projekt „Chcemy widzieć i umieć – kontynuacja” – projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska

Umowa nr  RWB-W/2448/WRS/298/U-W BIEZ./2022 z dnia 01.06.2022 r.

Projekt realizowany od 01.06.2022 r – 31.05.2024 roku

W ramach projektu realizowane są następujące działania:

  • Usługi asystencko–lektorskich, z możliwością skorzystania z komputera ze specjalistycznym oprogramowaniem z dostępem do internetu, oraz zasobów utworzonej biblioteki książki mówionej,
  • Dobór odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego ułatwiającego funkcjonowanie osób niewidomych i słabowidzących połączony z prezentacją, nauką jego obsługi i możliwością jego zakupu,
  • Szkolenia z zakresu czynności życia codziennego i samoobsługi dla osób niewidomych i słabowidzących,
  • Szeroko rozumiane poradnictwo o przysługujących ulgach, uprawnieniach, orzecznictwie, szkoleniach, turnusach, dofinansowaniach różnych instytucji, edukacji dzieci, ośrodkach szkolno – wychowawczych, pomocach dydaktycznych itp.
  • Spotkania w ramach grup wsparcia, dla osób z dysfunkcją wzroku ich członków rodzin oraz przewodników.
  • Poradnictwo prawne
  • Udzielanie konsultacji i porad dotyczących pisma Brajla z możliwością jego nauki.

Spotkania i szkolenia odbywać się będą w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych Okręg Pomorski przy ul. Jesionowej 10 od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15, we wtorki do godziny 18.

Tel. 58 341-26-83

5. Projekt „Niewidomy z Asystentem” – projekt dofinansowany ze środków funduszu solidarnościowego

Umowa nr W/MOPR/352/DOTACJE/34/ASYSTENT OSOBISTY OS.NIEPEŁNOSPRAWNEJ/1/2023 z dnia 06.03.2023 r.

Projekt realizowany od 06.03.2023 r – 31.12.2023r.

W ramach projektu objęliśmy pomocą asystencką 19 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. 1. „Chcemy widzieć i umieć – kontynuacja”” – projekt realizowany od 01.06.2022 do 30.06.2024

Nr umowy RWB-W/2448/WRS/298/U-W BIEZ./ 2022 z dn. 01.06.2022 dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych, przekazanych przez Miasto Gdańsk
Projekt ten to centrum informacji dla osób niewidomych i słabowidzących z terenu miasta Gdańska oraz ich rodzin. Wsparcie polega na:

  • Udzielaniu szeroko rozumianego poradnictwa o przysługujących ulgach, uprawnieniach, orzecznictwie, szkoleniach, turnusach, dofinansowaniach różnych instytucji, edukacji dzieci, ośrodkach szkolno – wychowawczych, pomocach dydaktycznych itp.
  • Prowadzeniu usług asystencko–lektorskich, komputera ze specjalistycznym oprogramowaniem z dostępem do internetu, oraz zasobów utworzonej biblioteki książki mówionej,
  • Prowadzeniu szkoleń z zakresu czynności życia codziennego i samoobsługi dla osób niewidomych i słabowidzących
  • Pomocy w doborze odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego ułatwiającego funkcjonowanie osób niewidomych i słabowidzących połączony z prezentacją, nauką jego obsługi i możliwością jego zakupu
  • Organizowaniu spotkań w ramach grup wsparcia, dla osób z dysfunkcją wzroku ich członków rodzin oraz przewodników
  • Udzielaniu porad prawnych
  • Udzielaniu konsultacji i porad dotyczących pisma Brajla z możliwością jego nauki.

5. „Samodzielność przez naukę” – projekt realizowany od 01.05.2020 r. do 31.03.2023 r.

Nr umowy ZZO/000336/11/D z dn. 01.06.2020 r. projekt dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych.
Projekt ten umożliwia wsparcie naszych członków w zakresie:

  • Orientacji przestrzennej
  • Czynności życia codziennego
  • Obsługi komputera i innych urządzeń elektronicznych
  • Poradnictwa psychologicznego
  • Poradnictwa prawnego
  • Poradnictwa dla osób chorych na cukrzycę
  • Szkoleń wyjazdowych z zakresu dostępności plus oraz nowych technologii

6. Projekt „Krok do sukcesu” – projekt realizowany od 04.05.2022r. do 31.03.2023 r.

Nr umowy ZZO/000390/11/D z dnia 04.05.2022 r. . projekt dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych.

Projekt zakłada organizację dwóch tygodniowych szkoleń wyjazdowych z zakresu orientacji przestrzennej, czynności życia codziennego, poradnictwa dotyczącego ulg i przywilejów oraz nauki podstaw pisma Brajla. W ramach zadania organizowane są również indywidualne szkolenia z orientacji przestrzennej w miejscu zamieszkania beneficjenta.

7. Asystent Osobisty Osoby z niepełnosprawnością- edycja 2024. 

Okręg Pomorski Polskiego Związku Niewidomych realizuje program finansowany z Funduszu Solidarnościowego pt. Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością. 
Projekt realizowany jest od stycznia do grudnia 2024. W ramach zadania 20 osób że znacznym stopniem niepełnosprawności, z terenu województwa pomorskiego otrzyma wsparcie asystenta w wymiarze 30 godzin miesięcznie. 

Na plakacie znajduje się flaga Polski po lewej stronie oraz godło Polski po prawej stronie. Poniżej znajduje się tekst o następującej treści:

Dofinansowano ze środków Funduszu Solidarnościowego Program "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.

Dofinansowanie: 1 769 173,68 zł Wartość całkowita: 1 769 173,68 zł

W dolnej części znajduje się fragment graficzny przedstawiający kontury orła z godła Polski.
plakat projektu Asystent Osobisty Osoby z niepełnosprawnością- edycja 2024.U góry po lewej stronie widnieje flaga POLSKI, a po prawej godło, poniżej tekst dofinansowano ZE FUNDUSZU SOLIDARNOŚCIOWEGO
Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnościa- edycja 2024.DOFINANSOWANIE 391 505, 00 zł CAŁKOWITA WARTOŚĆ 391 505, 00 zł
Przejdź do treści