Projekty
Obecnie realizujemy następujące projekty:
1. Projekt „Samodzielny i niezależny niewidomy” – projekt dofinansowany ze środków PFRON
Umowa nr ZZO/000426/11/D z dnia 23.05.2023 r.
Projekty realizowany od 01.04.2023 r. do 31.03.2026 r.
Projektem w okresie trzech lat, zostanie objętych 2430 osób z niep. z tytułu dysfunkcji wzroku, w stopniu znacznym i umiarkowanym, dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, należących do Polskiego Związku Niewidomych. które ze względu na specyfikę niep. osoby te mają bardzo utrudniony dostęp do informacji, rehabilitacji oraz trudności w codziennym funkcjonowaniu. Poszczególne osoby, będą rekrutowane indywidualnie do poszczególnych zajęć, w zależności od potrzeby danej osoby, na podstawie wywiadu bezpośredniego, wypełniając kartę zgłoszeniową. Działaniami systematycznymi (w ramach zad.1) obejmiemy 90 osób z wojew. pomorskiego, natomiast w (ramach zad.4) kolejnych 2340 osób obejmiemy jednorazowym poradnictwem z całej Polski. Po przeprowadzonej rekrutacji osoby niewidome i słabowidzące, będą mogły uczestniczyć w następujących formach wsparcia:
- W zajęciach z zakresu orientacji przestrzennej i samodzielnego poruszania się z przewodnikiem i białą laską, (zajęcia indywidualne)
- W zajęciach z zakresu czynności życia codziennego, (zajęcia indywidualne)
- Pomocy psychologicznej indywidualnej,
- W zajęciach z zakresu nauki obsługi komputera, smartfonów i innego sprzętu specjalistycznego, (zajęcia indywidualne)
- W zajęciach z zakresu zdrowy styl życia, (zaj. grupowe)
- Poradnictwa prawnego, (porady indywidualne)
- Warto wiedzieć-poradnictwo jednorazowe w ramach zadania 4), zadaniem tym zostaną objęci beneficjenci z całej Polski,
- Ze szkolenia grupowego wyjazdowego z zakresu nowych technologii,
- Ze szkolenia grupowego wyjazdowego z dostępności plus.
Formy wsparcia od 1-7 będą realizowane w placówce OP PZN w Gdańsku ul. Jesionowa 10. w sposób ciągły tzn.5 dni w tygodniu w godz. 7-15 przez okres 12 m-cy, w sposób ciągły. Natomiast formy wsparcia nr 8 i 9 są formą pomocniczą do w/w wsparć i odbędą się w poza siedzibą placówki w innych ośrodkach. Szkolenie z nowych technologii obejmie 15 beneficjentów, wytypowanych z w/w zajęć, którzy potrzebują dodatkowego wsparcia z tego zakresu. Tę, formę wsparcia, będziemy kontynuować wzorem lat ubiegłych z uwagi na duże zapotrzebowanie naszych członków, aby nauczyć się korzystać w życiu smartfonów z systemem android i iOS, głównie przy zajęciach z orientacji przestrzennej i czynności życia codziennego. Szkolenie to, będzie miało formę warsztatową i zajęcia prowadzone będą w 5 osobowych grupach. Zatrudniona w projekcie kadra specjalistów, ma wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami z dysfunkcją wzroku oraz posiada odpowiednie kwalifikacje, do realizacji tego ze typu projektu. Po raz pierwszy też będziemy organizować szkolenie grupowe wyjazdowe z zakresu dostępności plus dla osób ze szczególnymi potrzebami. Szkolenie to jest bardzo ważne, w związku z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących dostępności cyfrowej, architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej, szkoleniem tym obejmiemy także 15 BO, które wcześniej uczestniczyły w formach wsparcia 1-6. W wyjazdowych szkoleniach udział weźmie 90 BO.
W ramach projektu realizowane są następujące zadania:
- Szkolenia z zakresu czynności życia codziennego – szkolenia indywidualne
- Szkolenia z zakresu orientacji przestrzennej i samodzielnego poruszania się – szkolenia indywidualne
- Szkolenia z zakresu obsługi komputera, smartfonów i innego sprzętu specjalistycznego – szkolenia indywidualne
- Poradnictwo prawne
- Poradnictwo psychologiczne
- Warto wiedzieć – poradnictwo jednorazowe, indywidualne: psychologiczne, społeczno-prawne oraz udzielanie informacji na temat przysługujących uprawnień, dostępnych ulg, dostępnego sprzętu rehabilitacyjnego i pomocy technicznej dla osób z dysfunkcją wzroku
- Zajęcia z zakresu zdrowego stylu życia: spotkania grupowe z lekarzem okulistą, lekarzem diabetologiem, lekarzem geriatrą, lekarzem endokrynologiem, z dietetykiem oraz podologiem
- Szkolenie grupowe – wyjazdowe z zakresu nowych technologii
- Szkolenie grupowe – wyjazdowe z zakresu Dostępności plus
Spotkania i szkolenia odbywać się będą w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych Okręg Pomorski przy ul. Jesionowej 10 od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15, we wtorki do godziny 18.
Tel. 58 341-26-83

Harmonogram zajęć grupowych do projektu pt. ,,Samodzielny i niezależny niewidomy”
Projekt dofinansowany ze środków PFRON
Umowa nr ZZO/000426/11/D z 23.05.2023 r.
Grupowe zajęcia cykliczne – Zdrowy styl życia – 8 trzygodzinnych spotkań ze specjalistami z dziedziny zdrowego stylu życia, w każdym roku finansowania. Od kwietnia 2023 r. do marca 2024 roku planujemy następujące spotkania:
- Spotkanie z lekarzem diabetologiem: 29 września 2023 r, 20 grudnia 2023 r.
- Spotkanie z lekarzem okulistą: 31 lipca 2023 r.
- Spotkanie z lekarzem geriatrą: 18 października 2023 r.
- Spotkanie z dietetykiem: 17 sierpień 2023r, 14 listopada 2023 r.
- Spotkanie lekarzem endokrynologiem: styczeń 2024 r.
- Spotkanie ze specjalistą – podologiem: luty 2024 r.
2. Projekt „Widzieć po Niewidomemu” – projekt dofinansowany ze środków PFRON
Projekty realizowany od 01.04.2024 r. do 31.03.2025 r.
Umowa nr UM/PW9/2024/2/O_POMORSKI/5156 z dnia 29.05.2024 r.
W ramach projektu realizowane są następujące działania:
- Szkolenia indywidualne z zakresu orientacji przestrzennej i samodzielnego poruszania się osób niewidomych – zajęcia w miejscu zamieszkania beneficjenta
- Szkolenia grupowe – wyjazdowe z rehabilitacji podstawowej osób z dysfunkcją wzroku w czerwcu oraz we wrześniu 2023 roku.
Będą to dwa szkolenia grupowe wyjazdowe, siedmiodniowe (po 30 osób każda grupa) dla osób z dysfunkcją wzroku.
Szkoleniami zostaną objęte osoby z całej Polski, w tym: 32 osoby z okręgu pomorskiego i 28 osób z pozostałych okręgów. Dlatego dla każdego okręgu, oprócz pomorskiego przewidujemy udział 1-2 osób. Dla zainteresowanych osób poniżej przedstawiamy szczegóły szkoleń.
Szkolenia grupowe wyjazdowe odbędą się w dniach 16-22 czerwiec oraz
25 – 31 sierpień 2024r. w Pensjonacie „Helena, Danuta, Gabriela” we Wdzydzach, (powiat Kościerzyna) na pojezierzu kaszubskim, gdzie dominują lasy i jeziora.
W pierwszej kolejności szkoleniami planujemy objąć osoby nowo ociemniałe i nowo przyjęte do PZN w ostatnich latach, lub takie, które do tej pory nie uczestniczyły w tego typu szkoleniu. Na szkolenia osoby niewidome i słabowidzące jadą bez przewodników. Uczestnicy szkolenia muszą być samodzielni w podawaniu sobie leków czy insuliny w przypadku gdy tego potrzebują.
Na szkolenia grupowe do Wdzydz, planujemy wynajęcie autokaru na przewóz uczestników na zajęcia z Gdańska Wrzeszcza do Wdzydz i powrót.
Wyjazd na pierwsze szkolenie nastąpi w dniu 16 czerwca 2024r. (niedziela) o godz. 11, spod siedziby okręgu pomorskiego PZN w Gdańsku – Wrzeszczu ul. Jesionowa 10, (przyjazd do pensjonatu na obiad). Powrót 22 czerwiec 2024r. w godzinach popołudniowych.
Drugi wyjazd nastąpi 25 sierpień 2024r., (niedziela) o godz. 11, powrót 31 sierpnia 2024r. w godzinach popołudniowych. Jest też możliwość indywidualnego dojazdu na szkolenie po wcześniejszym zgłoszeniu w biurze okręgu pomorskiego PZN Gdańsk, tel. 724 888 827
Podczas pobytu zapewniamy opiekę kadry, zakwaterowanie i wyżywienie (3 posiłki), nocleg w pokojach 2-3 osobowych z łazienkami, na korytarzach są aneksy kuchenne z czajnikami, ręczniki, brak windy.
Na szkolenie grupowe wyjazdowe do Wdzydz prosimy wypełnić kartę zgłoszeniową (zał. nr 1) podpisaną należy przesłać do okręgu pomorskiego PZN w Gdańsku, ul. Jesionowa 10. 80-261 Gdańsk, (zwrócić uwagę na ważność orzeczenia o niepełnosprawności). Osoby, które nie należą do okręgu pomorskiego PZN w Gdańsku, mają obowiązek dostarczyć ksero ważnego orzeczenia przed wyjazdem do organizatora wraz z kartą zgłoszeniową (załącznik nr 1). Karty zgłoszeniowe i orzeczenia można wcześniej przesłać e-mail na hanna.mazur@pomorskipzn.pl
Odpłatność za szkolenie grupowe wynosi 250 zł od osoby, kwotę tą prosimy wpłacić na konto 96116022020000000027877555,
Polski Związek Niewidomych Okręg Pomorski ul. Jesionowa 10, 80-261 Gdańsk,
z dopiskiem odpłatność za szkolenie Wdzydze, imię i nazwisko uczestnika.
Brak wpłaty w określonym terminie spowoduje wykreślenie jej z listy uczestników.
Wpłaty na pierwsze szkolenie prosimy dokonać najpóźniej do 3 czerwca 2024r. natomiast na drugie do 31 lipca 2024r.
Program zajęć grupowych będzie obejmował:
- czynności życia codziennego,
- orientację przestrzenną i samodzielne poruszanie się z białą laską,
- wykłady z zakresu ulg i przywilejów, dotacji celowych itp.,
- pokaz filmów instruktażowych lub z audiodeskrypcją,
- zajęcia z zakresu pisma punktowego,
- spotkanie integracyjne,
- inne atrakcje, (odpłatne)
Drugim realizowanym zadaniem będą zajęcia indywidualne w miejscu zamieszkania osób niewidomych. Zajęciami tymi zostanie objętych 10 osób. Zakres szkoleń obejmować będzie, orientację przestrzenną i samodzielne poruszanie się osób niewidomych z białą laską, czynności dnia codziennego oraz nauki pisma Brajla. Zajęcia odbywać się będą od 01.04.2024r. do 31.03.2025r. w celu zgłoszenia uczestnika na te zajęcia proszę o wypełnienie karty zgłoszeniowej (załącznik nr 2).
Ważna informacja, w szkoleniach mogą uczestniczyć tylko osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności z ZOON i ZUS, nie mogą uczestniczyć osoby, które posiadają tylko orzeczenie z MSWiA, KRUS. Nie są uczestnikami i absolwentami WTZ (Warsztaty terapii zajęciowej), ZAZ (Zakład aktywności zawodowej).
Ponadto zgłaszane osoby nie mogą uczestniczyć w tym samym okresie w innym projekcie ze środków PFRON w tym samym konkursie.
Osoby zainteresowane zajęciami, prosimy o kontakt w godz. 8-15,
Mazur Hanna tel. 724888827 e-mail, hanna. mazur@pomorskipzn.pl lub
Dzióbek Krystyna tel. 724888821 e-mail, kdziobek57@gmail.com
Termin zgłoszenia na szkolenia upływa 7 czerwca 2024r.
Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc decyduje kolejność zgłoszeń zarówno zgłaszane przez okręgi, koła powiatowe czy zgłoszeń indywidualnych.

3. Projekt „Spojrzeć Inaczej” – projekt dofinansowany ze środków PFRON
Projekty realizowany od 01.04.2023 r. do 31.03.2024 r.
Umowa nr ZZO/000433/11/D z dnia 25.05.2023 r.
W ramach projektu realizowane są następujące działania:
- Szkolenia indywidualne z zakresu orientacji przestrzennej i samodzielnego poruszania się osób niewidomych – zajęcia w miejscu zamieszkania beneficjenta
- Szkolenia grupowe – wyjazdowe z rehabilitacji podstawowej osób z dysfunkcją wzroku w czerwcu oraz we wrześniu 2023 roku.
Będą to dwa szkolenia grupowe wyjazdowe, siedmiodniowe (po 30 osób każda grupa) dla osób z dysfunkcją wzroku.
Szkoleniami zostaną objęte osoby z całej Polski, w tym: 32 osoby z okręgu pomorskiego i 28 osób z pozostałych okręgów. Dlatego dla każdego okręgu, oprócz pomorskiego przewidujemy udział 1-2 osób. Dla zainteresowanych osób poniżej przedstawiamy szczegóły szkoleń.
Szkolenia grupowe wyjazdowe odbędą się w dniach 18-24 czerwiec oraz 28-08-2023 do 03-09-2023
W pierwszej kolejności szkoleniami planujemy objąć osoby nowo ociemniałe i nowo przyjęte do PZN w ostatnich latach, lub takie, które do tej pory nie uczestniczyły w tego typu szkoleniu. Na szkolenia osoby niewidome i słabowidzące jadą bez przewodników. Uczestnicy szkolenia muszą być samodzielni w podawaniu sobie leków czy insuliny w przypadku gdy tego potrzebują.
Na szkolenia grupowe do Wdzydz, planujemy wynajęcie autokaru na przewóz uczestników na zajęcia z Gdańska Wrzeszcza do Wdzydz i powrót.
Wyjazd na pierwsze szkolenie nastąpi w dniu 18 czerwca 2023r. (niedziela) o godz. 11, spod siedziby okręgu pomorskiego PZN w Gdańsku – Wrzeszczu ul. Jesionowa 10, (przyjazd do pensjonatu na obiad). Powrót 24 czerwiec 2023r. w godzinach popołudniowych.
Drugi wyjazd nastąpi 28 sierpień 2023r. (poniedziałek) o godz. 11, powrót 03 września2024r. 2023 w godzinach popołudniowych. Jest też możliwość indywidualnego dojazdu na szkolenie po wcześniejszym zgłoszeniu w biurze okręgu pomorskiego PZN Gdańsk, tel. 724 888 827
Podczas pobytu zapewniamy opiekę kadry, zakwaterowanie i wyżywienie (3 posiłki), nocleg w pokojach 2-3 osobowych z łazienkami, na korytarzach są aneksy kuchenne z czajnikami, ręczniki, brak windy.
Na szkolenie grupowe wyjazdowe do Wdzydz prosimy wypełnić kartę zgłoszeniową (zał. nr 1) podpisaną należy przesłać do okręgu pomorskiego PZN w Gdańsku, ul. Jesionowa 10. 80-261 Gdańsk, (zwrócić uwagę na ważność orzeczenia o niepełnosprawności). Osoby, które nie należą do okręgu pomorskiego PZN w Gdańsku, mają obowiązek dostarczyć ksero ważnego orzeczenia przed wyjazdem do organizatora wraz z kartą zgłoszeniową (załącznik nr 1). Karty zgłoszeniowe i orzeczenia można wcześniej przesłać e-mail na hanna.mazur@pomorskipzn.pl
Odpłatność za szkolenie grupowe wynosi 250 zł od osoby, kwotę tą prosimy wpłacić na konto 96116022020000000027877555,
Polski Związek Niewidomych Okręg Pomorski ul. Jesionowa 10, 80-261 Gdańsk,
z dopiskiem odpłatność za szkolenie Wdzydze, imię i nazwisko uczestnika.
Brak wpłaty w określonym terminie spowoduje wykreślenie jej z listy uczestników.
Wpłaty na pierwsze szkolenie prosimy dokonać najpóźniej do 3 czerwca 2023r. natomiast na drugie do 31 lipca 2023r.
Program zajęć grupowych będzie obejmował:
- czynności życia codziennego,
- orientację przestrzenną i samodzielne poruszanie się z białą laską,
- wykłady z zakresu ulg i przywilejów, dotacji celowych itp.,
- pokaz filmów instruktażowych lub z audiodeskrypcją,
- zajęcia z zakresu pisma punktowego,
- spotkanie integracyjne,
- inne atrakcje, (odpłatne)
Drugim realizowanym zadaniem będą zajęcia indywidualne w miejscu zamieszkania osób niewidomych. Zajęciami tymi zostanie objętych 10 osób. Zakres szkoleń obejmować będzie, orientację przestrzenną i samodzielne poruszanie się osób niewidomych z białą laską, czynności dnia codziennego oraz nauki pisma Brajla. Zajęcia odbywać się będą od 01.04.2023r. do 31.03.2024r. w celu zgłoszenia uczestnika na te zajęcia proszę o wypełnienie karty zgłoszeniowej (załącznik nr 2).
Ważna informacja, w szkoleniach mogą uczestniczyć tylko osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności z ZOON i ZUS, nie mogą uczestniczyć osoby, które posiadają tylko orzeczenie z MSWiA, KRUS. Nie są uczestnikami i absolwentami WTZ (Warsztaty terapii zajęciowej), ZAZ (Zakład aktywności zawodowej).
Ponadto zgłaszane osoby nie /mogą uczestniczyć w tym samym okresie w innym projekcie ze środków PFRON w tym samym konkursie.
Osoby zainteresowane zajęciami, prosimy o kontakt w godz. 8-15,
Mazur Hanna tel. 724888827 e-mail, hanna. mazur@pomorskipzn.pl lub
Dzióbek Krystyna tel. 724888821 e-mail, kdziobek57@gmail.com
Termin zgłoszenia na szkolenia upływa 7 czerwca 2023r.
Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc decyduje kolejność zgłoszeń zarówno zgłaszane przez okręgi, koła powiatowe czy zgłoszeń indywidualnych.

Spojrzeć Inaczej
(plakat projektu)
4. Projekt „Chcemy widzieć i umieć – kontynuacja” – projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska
Umowa nr RWB-W/2448/WRS/298/U-W BIEZ./2022 z dnia 01.06.2022 r.
Projekt realizowany od 01.06.2022 r – 31.05.2024 roku
W ramach projektu realizowane są następujące działania:
- Usługi asystencko–lektorskich, z możliwością skorzystania z komputera ze specjalistycznym oprogramowaniem z dostępem do internetu, oraz zasobów utworzonej biblioteki książki mówionej,
- Dobór odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego ułatwiającego funkcjonowanie osób niewidomych i słabowidzących połączony z prezentacją, nauką jego obsługi i możliwością jego zakupu,
- Szkolenia z zakresu czynności życia codziennego i samoobsługi dla osób niewidomych i słabowidzących,
- Szeroko rozumiane poradnictwo o przysługujących ulgach, uprawnieniach, orzecznictwie, szkoleniach, turnusach, dofinansowaniach różnych instytucji, edukacji dzieci, ośrodkach szkolno – wychowawczych, pomocach dydaktycznych itp.
- Spotkania w ramach grup wsparcia, dla osób z dysfunkcją wzroku ich członków rodzin oraz przewodników.
- Poradnictwo prawne
- Udzielanie konsultacji i porad dotyczących pisma Brajla z możliwością jego nauki.
Spotkania i szkolenia odbywać się będą w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych Okręg Pomorski przy ul. Jesionowej 10 od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15, we wtorki do godziny 18.
Tel. 58 341-26-83
5. Projekt „Niewidomy z Asystentem” – projekt dofinansowany ze środków funduszu solidarnościowego
Umowa nr W/MOPR/352/DOTACJE/34/ASYSTENT OSOBISTY OS.NIEPEŁNOSPRAWNEJ/1/2023 z dnia 06.03.2023 r.
Projekt realizowany od 06.03.2023 r – 31.12.2023r.
W ramach projektu objęliśmy pomocą asystencką 19 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. 1. „Chcemy widzieć i umieć – kontynuacja”” – projekt realizowany od 01.06.2022 do 30.06.2024
Nr umowy RWB-W/2448/WRS/298/U-W BIEZ./ 2022 z dn. 01.06.2022 dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych, przekazanych przez Miasto Gdańsk
Projekt ten to centrum informacji dla osób niewidomych i słabowidzących z terenu miasta Gdańska oraz ich rodzin. Wsparcie polega na:
- Udzielaniu szeroko rozumianego poradnictwa o przysługujących ulgach, uprawnieniach, orzecznictwie, szkoleniach, turnusach, dofinansowaniach różnych instytucji, edukacji dzieci, ośrodkach szkolno – wychowawczych, pomocach dydaktycznych itp.
- Prowadzeniu usług asystencko–lektorskich, komputera ze specjalistycznym oprogramowaniem z dostępem do internetu, oraz zasobów utworzonej biblioteki książki mówionej,
- Prowadzeniu szkoleń z zakresu czynności życia codziennego i samoobsługi dla osób niewidomych i słabowidzących
- Pomocy w doborze odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego ułatwiającego funkcjonowanie osób niewidomych i słabowidzących połączony z prezentacją, nauką jego obsługi i możliwością jego zakupu
- Organizowaniu spotkań w ramach grup wsparcia, dla osób z dysfunkcją wzroku ich członków rodzin oraz przewodników
- Udzielaniu porad prawnych
- Udzielaniu konsultacji i porad dotyczących pisma Brajla z możliwością jego nauki.
5. „Samodzielność przez naukę” – projekt realizowany od 01.05.2020 r. do 31.03.2023 r.
Nr umowy ZZO/000336/11/D z dn. 01.06.2020 r. projekt dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych.
Projekt ten umożliwia wsparcie naszych członków w zakresie:
- Orientacji przestrzennej
- Czynności życia codziennego
- Obsługi komputera i innych urządzeń elektronicznych
- Poradnictwa psychologicznego
- Poradnictwa prawnego
- Poradnictwa dla osób chorych na cukrzycę
- Szkoleń wyjazdowych z zakresu dostępności plus oraz nowych technologii
6. Projekt „Krok do sukcesu” – projekt realizowany od 04.05.2022r. do 31.03.2023 r.
Nr umowy ZZO/000390/11/D z dnia 04.05.2022 r. . projekt dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych.
Projekt zakłada organizację dwóch tygodniowych szkoleń wyjazdowych z zakresu orientacji przestrzennej, czynności życia codziennego, poradnictwa dotyczącego ulg i przywilejów oraz nauki podstaw pisma Brajla. W ramach zadania organizowane są również indywidualne szkolenia z orientacji przestrzennej w miejscu zamieszkania beneficjenta.
7. Asystent Osobisty Osoby z niepełnosprawnością- edycja 2024.
Okręg Pomorski Polskiego Związku Niewidomych realizuje program finansowany z Funduszu Solidarnościowego pt. Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością.
Projekt realizowany jest od stycznia do grudnia 2024. W ramach zadania 20 osób że znacznym stopniem niepełnosprawności, z terenu województwa pomorskiego otrzyma wsparcie asystenta w wymiarze 30 godzin miesięcznie.

