Wielkanocne życzenia

Z okazji Świąt Wielkanocnych składamy

wszystkim Członkom, Sympatykom i Przyjaciołom
Polskiego Związku Niewidomych – Okręg Pomorski
najserdeczniejsze życzenia:

  • dużo zdrowia,
  • nadziei i pogody ducha,
  • radości z małych i wielkich rzeczy,
  • rodzinnej atmosfery przy świątecznym stole,
  • oraz siły i wiary w lepsze jutro.

Niech ten wyjątkowy czas przyniesie Państwu pokój, życzliwość
i wiosenne odrodzenie serc.

Zarząd Polskiego Związku Niewidomych – Okręg Pomorski

Minimalistyczna kompozycja wielkanocna przedstawiająca pastelowe wiosenne kwiaty i ozdobne jajka rozmieszczone na czystym, białym tle.

Szkolenie z nowych technologii i dostępności PLUS

Szkolenie z nowych technologii i dostępności PLUS dla osób z dysfunkcją wzroku

W dniach 01–09 marca 2025 r. Okręg Pomorski PZN przeprowadził szkolenia grupowe z zakresu nowych technologii i dostępności PLUS dla 15 osób niewidomych i słabowidzących z regionu pomorskiego. Szkolenie odbyło się w hotelu „RENUSZ” w Sobieszewie.

Podczas zajęć uczestnicy poznali różnice między systemami operacyjnymi oraz dostępne ułatwienia dla osób z dysfunkcją wzroku. W praktyce dostosowywali swoje smartfony do lepszej obsługi oraz poznawali aplikacje przydatne w życiu codziennym.

Szczególną uwagę poświęcono aplikacjom wspierającym orientację przestrzenną, wykonywanie czynności życia codziennego oraz zdalne wsparcie – m.in. za pomocą aplikacji Be My Eyes.

Nie zabrakło także tematów związanych z dostępem do informacji, kultury, planowania podróży oraz korzystania z różnych serwisów i narzędzi cyfrowych.

Drugi blok tematyczny obejmował szkolenia z zakresu „Dostępności PLUS” – czyli dostępności dla osób o szczególnych potrzebach. Uczestnicy zapoznali się z zagadnieniami dostępności architektonicznej, informacyjno-komunikacyjnej oraz cyfrowej z perspektywy osób z dysfunkcją wzroku.

W części praktycznej oceniali dostępność hotelu w odniesieniu do omawianych zagadnień.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział w szkoleniu – mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i umiejętności pomogą im w codziennym życiu, zwiększając samodzielność i niezależność.

Składamy również podziękowania dla kadry za merytoryczne i profesjonalne przeprowadzenie zajęć.

Szkolenie realizowane było w ramach projektu pt. „Samodzielny i niezależny niewidomy” dofinansowanego ze środków PFRON.

KSIĄŻKI W NASZEJ BIBLIOTECE KSIĄŻKI MÓWIONEJ

KSIĄŻKI W NASZEJ BIBLIOTECE KSIĄŻKI MÓWIONEJ

Już od lat Okręg Pomorski PZN, dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Miasta Gdańsk, prowadzi bibliotekę książki mówionej. W jej zasobach znajdują się audiobooki dostosowane do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku.

Ostatnio nasza biblioteka wzbogaciła się o nowy zestaw książek w formacie DAISY, który bezpłatnie otrzymaliśmy od Fundacji Strefa Innowacji, za co serdecznie dziękujemy.

Zachęcamy do korzystania z naszej BIBLIOTEKI KSIĄŻKI MÓWIONEJ

Zestaw książek w formacie DAISY przekazanych przez Fundację Strefa Innowacji – widoczne są karty tytułowe kilkunastu książek ułożone na stole oraz ulotka fundacji z napisem „Fundacja Strefa Innowacji – Budujemy dostępność rzeczywistości”.

Z JĘZYKAMI PO SUKCES 2025

Fundacja Strefa Innowacji ma do zaprezentowania ciekawy projekt

Z JĘZYKAMI PO SUKCES 2025

O Projekcie

„Z językami po sukces 2025” – nauka, rozwój i nowe możliwości!

Jeśli chcesz poprawić swoje umiejętności językowe i informatyczne, ten projekt jest dla Ciebie! Do wyboru masz język angielski, niemiecki lub hiszpański. Oprócz tego skorzystasz ze szkoleń informatycznych i wsparcia psychologicznego w wybranej formie: warsztatów rozwojowych, coachingu indywidualnego lub konsultacji z psychologiem.

Co oferujemy:

  • Kursy językowe: angielski, niemiecki, hiszpański
  • Szkolenia informatyczne
  • Warsztaty rozwojowe
  • Coaching indywidualny
  • Konsultacje psychologiczne

Projekt dla osób, które:

  • Chcą podnieść swoje kompetencje językowe i informatyczne
  • Planują rozwój zawodowy i osobisty
  • Chcą zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy

Więcej informacji na stronie Fundacji Strefa Innowacji:

Chcesz wziąć udział? Kliknij tutaj!

FINANSE OSOBISTE POD LUPĄ

Fundacja Strefa Innowacji ma do zaprezentowania ciekawy projekt

FINANSE OSOBISTE POD LUPĄ

O Projekcie

Celem projektu jest wzrost świadomości prawno-ekonomicznej osób z niepełnosprawnością wzroku z całej Polski w wieku 18 – 55 lat poprzez działania poradnicze i edukacyjne obejmujące warsztaty grupowe i konsultacje indywidualne ze specjalistami.

Działania pozwolą na weryfikację wiedzy i przekonań beneficjentów na temat e-usług, podejmowanie aktywności zawodowej i zarządzania finansami osobistymi.

Okres realizacji projektu: 01.04.2025 – 31.12.2025 r.

Co oferujemy

  • Szkolenia i wsparcie informatyczne
  • Warsztaty – E-usługi i cyberbezpieczeństwo
  • Warsztaty – Prawo pracy
  • Warsztaty – Działalność gospodarcza
  • Warsztaty – Budżet domowy
  • Konsultacje indywidualne ze specjalistami

Projekt dla osób, które:

  • Są w wieku 18 – 55 lat z niepełnosprawnością wzroku (posiadających orzeczenie o niepełnosprawności lub dokument równoważny)
  • Z powodu braku zatrudnienia lub pracy poniżej swoich kwalifikacji mają obniżone poczucie własnej wartości i trudności z zaakceptowaniem swojej sytuacji życiowej lub są narażone na doświadczanie przemocy ekonomicznej
  • Zamieszkują teren całej Polski
  • Posługują się komputerem w stopniu podstawowym i posiadają sprzęt komputerowy i dostęp do internetu

Działania projektowe będą odbywały się zdalnie.

Chcesz wziąć udział? Kliknij tutaj!

Zapytanie ofertowe – Audyt projektu PFRON

Zapytanie ofertowe – Audyt projektu PFRON

POSTANOWIENIA OGÓLNE

Polski Związek Niewidomych Okręg Pomorski, stosując zasadę uczciwej konkurencji, zaprasza do złożenia oferty w celu wyłonienia Wykonawcy, który przeprowadzi usługi audytu zewnętrznego w ramach projektu dotyczącego kierunku pomocy 2: zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych, obejmującego następujące działania:

  • prowadzenie rehabilitacji osób z niepełnosprawnością w różnych typach placówek,
  • prowadzenie poradnictwa psychologicznego, społeczno-prawnego oraz udzielanie informacji na temat przysługujących uprawnień, dostępnych usług, sprzętu rehabilitacyjnego i pomocy technicznej dla osób niepełnosprawnych.

Realizowany na terenie województwa pomorskiego, współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, na podstawie Umowy.

ZAMAWIAJĄCY:

Polski Związek Niewidomych Okręg Pomorski
ul. Jesionowa 10
80-261 Gdańsk
tel. 58 341 26 83
e-mail: pomorski@pzn.org.pl

OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

Przedmiotem zamówienia jest przeprowadzenie audytu zewnętrznego projektu, realizowanego w ramach art. 36 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Zakres audytu obejmuje cały okres trwania projektu, tj. od 01 kwietnia 2023 r. do 31 marca 2026 r. Audytowi podlega cały okres rozliczenia finansowego. Celem audytu zewnętrznego jest uzyskanie racjonalnego zapewnienia, że koszty poniesione w ramach realizacji projektu są kwalifikowalne, a projekt jest realizowany zgodnie z przepisami prawa, z wnioskiem i umową oraz wydanie opinii w tym zakresie.

O PROJEKCIE:

  • Kierunek pomocy: Zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych
  • Typ projektu: Wsparcie realizowane poza placówką (w szczególności: szkolenia, kursy, warsztaty, grupowe i indywidualne zajęcia, usługi wspierające)
  • Nazwa zadania/zadań: Samodzielny niezależny niewidomy
  • Cel projektu: Zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych, ograniczenie skutków niepełnosprawności oraz stymulowanie osoby niepełnosprawnej do podejmowania aktywności i umożliwienie realizowania praw do niezależnego życia.

BENEFICJENCI PROJEKTU

Osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

ZAKRES ZADAŃ:

W ramach realizacji przedmiotu zamówienia Wykonawca zobowiązany będzie do przeprowadzenia audytu zewnętrznego projektu „Samodzielny niezależny niewidomy”.

Cel audytu zewnętrznego:

Celem audytu zewnętrznego jest uzyskanie racjonalnego zapewnienia, że koszty poniesione w ramach realizacji zadania/projektu są kwalifikowalne, a zadanie/projekt jest realizowany zgodnie z przepisami prawa, z wnioskiem i umową oraz wydanie opinii w tym zakresie.

Zakres audytu zewnętrznego:

Przeprowadzenie audytu i przygotowanie raportu z audytu zgodnie z wytycznymi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zamieszczonymi na stronie: wytyczne dotyczące audytu zewnętrznego.

W sytuacji zmian wprowadzonych do w/w wytycznych, Wykonawca zobowiązany będzie do przeprowadzenia audytu zgodnie z wymogami obowiązującymi w dniu rozpoczęcia audytu. Przygotowanie trzech egzemplarzy papierowych Raportu z audytu oraz przekazanie go zamawiającemu w formie elektronicznej.

Termin wykonania zamówienia:

Wykonawca przeprowadzi audyt i przygotuje raport z audytu pomiędzy 01 a 31 marca 2025 r.

Sposób przygotowania oferty, kryteria oceny oferty, miejsce i termin złożenia oferty:

Wykonawca może złożyć tylko jedną ofertę. Ofertę składa się w formie pisemnej wypełniając „Formularz Ofertowy” stanowiący Załącznik nr 1 do niniejszego zapytania ofertowego. Oferta powinna być czytelna i złożona w języku polskim.

  • Ofertę (wraz załącznikami) należy złożyć do upływu terminu wskazanego w ust. 1 w jednej z poniższych form:
    1. Ofertę w postaci skanu dokumentu lub ofertę w formie elektronicznej należy przesłać na adres poczty elektronicznej: pomorski@pzn.org.pl, a w tytule wiadomości wpisać treść: „Oferta – Audyt projektu PFRON”.
    2. Ofertę w formie papierowej należy złożyć w siedzibie PZN Okręg Pomorski, 80-261 Gdańsk, ul. Jesionowa 10 lub wysłać pocztą, kurierem na adres wyżej wskazany.
  • Ofertę przesłaną pocztą uważa się za złożoną w terminie, jeśli znajdzie się w siedzibie Zamawiającego do daty składania ofert.

Wykonawca składa oświadczenie o bezstronności i niezależności stanowiący załącznik nr 2 do zapytania ofertowego.

Ofertę należy złożyć w zamkniętej nieprzezroczystej kopercie.

Ofertę należy złożyć do dnia 25 lutego 2025 r. do godz. 15:00 w siedzibie Zamawiającego.

Załączniki:

  • Formularz ofertowy – załącznik nr 1
  • Oświadczenie o bezstronności i niezależności – załącznik nr 2
  • Propozycja umowy

rekrutacja do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Organizacji Pozarządowych – edycja 2025.

Widoczne są dwie flagi na górze: po lewej stronie flaga narodowa Polski, a po prawej godło Polski. Poniżej flag znajduje się tekst w języku polskim, który brzmi:

'DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU SOLIDARNOŚCIOWEGO W RAMACH PROGRAMU MINISTRA RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ ASYSTENT OSOBISTY OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH EDYCJA 2025 DOFINANSOWANIE 1 099 169,00 zł'

Polski Związek Niewidomych Okręg Pomorski w Gdańsku

W terminie od 10 stycznia 2025 r. do 15 lutego 2025 r. prowadzi rekrutację do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Organizacji Pozarządowych – edycja 2025.

Cel programu

Głównym celem programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób z niepełnosprawnościami.

Warunki uczestnictwa

W 2025 r. usługami asystenta w Programie zostanie objętych 80 pełnoletnich osób z niepełnosprawnością zamieszkujących na terenie województwa podkarpackiego, które będą spełniać następujące kryteria określone w „Programie”, w tym:

  • posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną,
  • posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną,
  • z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • lub odpowiednio z orzeczeniem równoważnym zgodnie z art. 5 i 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych zamieszkujących województwo podkarpackie.

Usługi asystencji osobistej

Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:

  • wsparcie uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej,
  • wsparcie uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie,
  • wsparcie uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania,
  • wsparcie uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.

Za realizację usługi asystencji osobistej uczestnik nie ponosi odpłatności.

Wymagania dla asystentów

Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby niebędące członkami rodziny uczestnika, opiekunami prawnymi uczestnika lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem:

  1. posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta;
  2. posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnym w formie wolontariatu;
  3. wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego (w przypadku osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie) w Karcie zgłoszenia do Programu.

Limit godzin usług asystencji osobistej

Limit godzin usług asystencji osobistej na 1 uczestnika wynosi nie więcej niż:

  • 840 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną,
  • 720 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • 480 godzin dla osoby posiadającej orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną,
  • 360 godzin dla osoby posiadającej orzeczenie o umiarkowanym stopniu.

Priorytetowe potrzeby uczestników

Polski Związek Niewidomych Okręg Podkarpacki jako Realizator Programu, zgodnie z wytycznymi Programu „Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością” dla Organizacji Pozarządowych – edycja 2025 przyznając usługi asystencji osobistej, w pierwszej kolejności uwzględni potrzeby:

  1. osób z niepełnosprawnościami samotnie gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich,
  2. osób z niepełnosprawnościami wspólnie zamieszkujących i gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich.

Dokumenty rekrutacyjne

Dokumenty rekrutacyjne należy:

  • wypełnić w sposób czytelny, w języku polskim, odręcznie lub komputerowo,
  • wypełnić wszystkie pola w wymaganych załącznikach,
  • podpisać we wszystkich wskazanych polach odręcznie, przy czym: w przypadku osób ubezwłasnowolnionych – podpis składa opiekun prawny.

Polski Związek Niewidomych Okręg Podkarpacki przyjmuje zgłoszenia wyłącznie w formie papierowej tj.:

  • w biurze Programu: Polski Związek Niewidomych Okręg Podkarpacki ul. Hetmańska 9, 35-045 Rzeszów w dni robocze w godz. 7:30 – 15:30,
  • pocztą/przesyłką kurierską – decyduje data wpływu do Realizatora Programu.

Wymagane dokumenty

Rozpatrywane będą zgłoszenia kompletne (na właściwych drukach, wypełnione czytelnie, podpisane) i zawierające:

  1. Kartę zgłoszeniową do Programu Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością dla Organizacji Pozarządowych – edycja 2025 r.,
  2. Kartę zakresu czynności,
  3. Klauzulę informacyjną RODO,
  4. Oświadczenie o braku pokrewieństwa,
  5. Oświadczenie uczestnika programu,
  6. Ważne orzeczenie o stopniu/niepełnosprawności lub równoważne – kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem,
  7. oraz w przypadku wskazania kandydata na Asystenta konieczne jest złożenie Oświadczenia do umowy zlecenia kandydata na Asystenta.

Zastrzeżenia

Polski Związek Niewidomych Okręg Podkarpacki zastrzega sobie prawo zakończenia naboru w momencie zrekrutowania zakładanej liczby uczestników do Programu oraz w przypadku braku kandydatów jego przedłużenia.

Realizator Programu poinformuje Uczestnika Programu lub jego opiekuna prawnego o przyznaniu usług asystencji osobistej oraz przyznanym wymiarze godzin usług asystencji osobistej w danym roku kalendarzowym lub o odmowie przyznania usług asystencji osobistej wraz z uzasadnieniem.

Zapraszamy do punktu konsultacyjnego

POMORSKI PUNKT WSPARCIA

dla dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku
oraz ich rodziców, nauczycieli i opiekunów

Stacjonarnie:

Polski Związek Niewidomych
Okręg Pomorski
80-261 Gdańsk
ul. Jesionowa 10

Telefonicznie:

Tel. 58 341 26 83
lub 724 888 823

Godziny otwarcia:

Poniedziałek i środa 10:00 – 14:00

Od 15 stycznia 2025 roku uruchamiamy nasz Pomorski Punkt Wsparcia. Będziemy udzielać konsultacji na temat rehabilitacji i edukacji dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku, na przykład:

  • Wytłumaczymy, jak funkcjonuje dziecko z dysfunkcją wzroku w rodzinie, w szkole, w innych środowiskach.
  • Pokażemy, jak konkretne schorzenia wpływają na możliwości i ograniczenia dziecka.
  • Przeprowadzimy zajęcia z zakresu orientacji przestrzennej i czynności dnia.
  • Dobierzemy pomocne drobne oprzyrządowanie ułatwiające codzienne życie oraz dobór sprzętu optycznego najlepiej dla dziecka.

Ponadto:

  • Zachęcimy dzieci, gdy tylko uczą się życia z dysfunkcją wzroku, aby przybliżyć im zasady ich bezpiecznego życia i nauczyć ich, a także ich rodziców właściwych postaw wobec niepełnosprawności.
  • Udzielimy informacji o dostępnych ścieżkach pedagogicznych i prawnych, aby dzieci mogły rozwijać swoje możliwości.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do skorzystania z naszego punktu!

Grupa dzieci i młodzieży siedzących na kolorowej macie na świeżym powietrzu, w otoczeniu zieleni, podczas aktywności plenerowej.

Zapytanie Ofertowe nr 1/2025

Zapytanie Ofertowe nr 1/2025

Zapytanie Ofertowe nr 1/2025

Data: 03.01.2025 r.

Tytuł: Szkolenie grupowe z zakresu Nowych Technologii i Dostępności plus dla osób niewidomych i słabowidzących

Projekt: „Samodzielny i niezależny niewidomy” (nr um. o dofinansowanie: ZZO/000426/11/D z dnia 01.04.2023r.)

1. Zamawiający

Polski Związek Niewidomych Okręg Pomorski
Ul. Jesionowa 10
80-261 Gdańsk
Tel.: 58 341 26 83
Strona internetowa: www.pomorskipzn.pl, e-mail: pomorski@pzn.org.pl
KRS: 0000099691
NIP: 9570823766

2. Przedmiot zamówienia

Przedmiotem zamówienia jest świadczenie usług hotelarsko-noclegowych wraz z wyżywieniem w terminie: 01-09 marca 2025 r.

Zakres usług obejmuje:

  • Zakwaterowanie 15 osób niewidomych i słabowidzących oraz 3 osób kadry w pokojach dwuosobowych z łazienkami w hotelu (pensjonacie) na terenie województwa pomorskiego.
  • Całodzienne wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja, napoje), z uwzględnieniem ewentualnych diet uczestników projektu.
  • Zapewnienie sal wykładowych z dostępem do szybkiego Wi-Fi i rzutnika.

3. Wspólny Słownik Zamówień (CPV)

  • 55321000-6 – usługi przygotowywania posiłków
  • 55110000-4 – hotelarskie usługi noclegowe

4. Zadania Wykonawcy

  • Przygotowanie wskazanej liczby posiłków.
  • Zapewnienie wskazanej liczby noclegów.

5. Termin i miejsce wykonania zamówienia

01-09 marca 2025 r. w hotelu (pensjonacie) na terenie województwa pomorskiego.

Zamawiający zastrzega sobie możliwość zmiany terminu po wcześniejszej konsultacji z Wykonawcą.

6. Kryteria oceny ofert

  • Kryterium cenowe: max. 80 pkt
  • Kryterium odległości: max. 20 pkt

7. Termin składania ofert

Oferty należy składać do dnia 17.01.2025 r. do godz. 15:00. Możliwość składania w formie pisemnej lub elektronicznej na adres e-mail: hanna.mazur@pomorskipzn.pl.

Do zapytania ofertowego dołączono:

  • Załącznik nr 1 – Formularz oferty
  • Załącznik nr 2 – Oświadczenie o braku powiązań z Zamawiającym

Administrator danych osobowych: Polski Związek Niewidomych oraz PFRON. Szczegóły w polityce prywatności na stronie internetowej: https://pomorskipzn.pl/polityka-prywatnosci.

projekt „Aktywni Niewidomi III”

Od 06.10.2024 do 31.12.2024 roku Koło Gdańsk organizowało projekt „Aktywni Niewidomi III” dofinansowany przez Gminę MIasta Gdańsk. W ramach tego projektu zorganizowano dwie wycieczki: 30.07.2024 r na Mierzeję Wiślaną, gdzie odbyło się zwiedzanie Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie, spacer po Krynicy Morskiej, rejs po zalewie Wiślanym, zwiedzanie latarni oraz obiad. Druga wycieczka odbyła się 03.09.2024 r na Żuławy Wiślane. Zwiedzaliśmy tam Muzeum Żuław w Starogardzie Gdańskim, przejechaliśmy się kolejką wąskotorową, odwiedziliśmy dom Mennonitów, obiad zjedliśmy z Karczmie. 

W ramach projektu odbyło się także spotkanie integracyjne z okazji dnia Białej Laski w restauracji Hacjenda. 

Chętni członkowie koła mogli też uczestniczyć w cotygodniowych zmaganiach na kręgielni. 

W projekcie wzięło udział łącznie około 100 osób i spotkał się z dużym zainteresowaniem członków Koła Gdańsk. 

Przejdź do treści