rekrutacja do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Organizacji Pozarządowych – edycja 2025.

Polski Związek Niewidomych Okręg Pomorski w Gdańsku
W terminie od 10 stycznia 2025 r. do 15 lutego 2025 r. prowadzi rekrutację do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Organizacji Pozarządowych – edycja 2025.
Cel programu
Głównym celem programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób z niepełnosprawnościami.
Warunki uczestnictwa
W 2025 r. usługami asystenta w Programie zostanie objętych 80 pełnoletnich osób z niepełnosprawnością zamieszkujących na terenie województwa podkarpackiego, które będą spełniać następujące kryteria określone w „Programie”, w tym:
- posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną,
- posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną,
- z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- lub odpowiednio z orzeczeniem równoważnym zgodnie z art. 5 i 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych zamieszkujących województwo podkarpackie.
Usługi asystencji osobistej
Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:
- wsparcie uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej,
- wsparcie uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie,
- wsparcie uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania,
- wsparcie uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Za realizację usługi asystencji osobistej uczestnik nie ponosi odpłatności.
Wymagania dla asystentów
Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby niebędące członkami rodziny uczestnika, opiekunami prawnymi uczestnika lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem:
- posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta;
- posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnym w formie wolontariatu;
- wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego (w przypadku osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie) w Karcie zgłoszenia do Programu.
Limit godzin usług asystencji osobistej
Limit godzin usług asystencji osobistej na 1 uczestnika wynosi nie więcej niż:
- 840 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną,
- 720 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- 480 godzin dla osoby posiadającej orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną,
- 360 godzin dla osoby posiadającej orzeczenie o umiarkowanym stopniu.
Priorytetowe potrzeby uczestników
Polski Związek Niewidomych Okręg Podkarpacki jako Realizator Programu, zgodnie z wytycznymi Programu „Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością” dla Organizacji Pozarządowych – edycja 2025 przyznając usługi asystencji osobistej, w pierwszej kolejności uwzględni potrzeby:
- osób z niepełnosprawnościami samotnie gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich,
- osób z niepełnosprawnościami wspólnie zamieszkujących i gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich.
Dokumenty rekrutacyjne
Dokumenty rekrutacyjne należy:
- wypełnić w sposób czytelny, w języku polskim, odręcznie lub komputerowo,
- wypełnić wszystkie pola w wymaganych załącznikach,
- podpisać we wszystkich wskazanych polach odręcznie, przy czym: w przypadku osób ubezwłasnowolnionych – podpis składa opiekun prawny.
Polski Związek Niewidomych Okręg Podkarpacki przyjmuje zgłoszenia wyłącznie w formie papierowej tj.:
- w biurze Programu: Polski Związek Niewidomych Okręg Podkarpacki ul. Hetmańska 9, 35-045 Rzeszów w dni robocze w godz. 7:30 – 15:30,
- pocztą/przesyłką kurierską – decyduje data wpływu do Realizatora Programu.
Wymagane dokumenty
Rozpatrywane będą zgłoszenia kompletne (na właściwych drukach, wypełnione czytelnie, podpisane) i zawierające:
- Kartę zgłoszeniową do Programu Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością dla Organizacji Pozarządowych – edycja 2025 r.,
- Kartę zakresu czynności,
- Klauzulę informacyjną RODO,
- Oświadczenie o braku pokrewieństwa,
- Oświadczenie uczestnika programu,
- Ważne orzeczenie o stopniu/niepełnosprawności lub równoważne – kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem,
- oraz w przypadku wskazania kandydata na Asystenta konieczne jest złożenie Oświadczenia do umowy zlecenia kandydata na Asystenta.
Zastrzeżenia
Polski Związek Niewidomych Okręg Podkarpacki zastrzega sobie prawo zakończenia naboru w momencie zrekrutowania zakładanej liczby uczestników do Programu oraz w przypadku braku kandydatów jego przedłużenia.
Realizator Programu poinformuje Uczestnika Programu lub jego opiekuna prawnego o przyznaniu usług asystencji osobistej oraz przyznanym wymiarze godzin usług asystencji osobistej w danym roku kalendarzowym lub o odmowie przyznania usług asystencji osobistej wraz z uzasadnieniem.