Wyjazdy

projekt „Aktywni Niewidomi III”

Od 06.10.2024 do 31.12.2024 roku Koło Gdańsk organizowało projekt „Aktywni Niewidomi III” dofinansowany przez Gminę MIasta Gdańsk. W ramach tego projektu zorganizowano dwie wycieczki: 30.07.2024 r na Mierzeję Wiślaną, gdzie odbyło się zwiedzanie Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie, spacer po Krynicy Morskiej, rejs po zalewie Wiślanym, zwiedzanie latarni oraz obiad. Druga wycieczka odbyła się 03.09.2024 r na Żuławy Wiślane. Zwiedzaliśmy tam Muzeum Żuław w Starogardzie Gdańskim, przejechaliśmy się kolejką wąskotorową, odwiedziliśmy dom Mennonitów, obiad zjedliśmy z Karczmie. 

W ramach projektu odbyło się także spotkanie integracyjne z okazji dnia Białej Laski w restauracji Hacjenda. 

Chętni członkowie koła mogli też uczestniczyć w cotygodniowych zmaganiach na kręgielni. 

W projekcie wzięło udział łącznie około 100 osób i spotkał się z dużym zainteresowaniem członków Koła Gdańsk. 

„Qou Vadis” koło Starogard? Do Teatru Muzycznego w Gdyni.

WYJAZD DO TEATRU

Dnia 10 października 2024r. pięćdziesięcioosobowa grupa z KP PZN w Starogardzie Gdańskim wybrała się do Teatru Muzycznego w Gdyni. W tym roku był to spektakl pt. ,,QUO VADIS”. Motywem przewodnim spektaklu są narodziny chrześcijaństwa i zmierzch imperium rzymskiego za czasów Nerona, na tle wydarzeń historycznych związanych z prześladowaniem chrześcijan. Teatralna adaptacja powieści Henryka Sienkiewicza zyskała nieco świeżości. Była to prawdziwa uczta dla wszystkich widzów.

Wyjazd do teatru muzycznego cieszy się zawsze dużym zainteresowaniem wśród członków Koła.

To zadanie publiczne o charakterze kulturalno-rekreacyjnym było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków PFRON.👏

NIEWIDOMI NA WYSTAWIE KABINETÓW W MUZEUM BURSZTYNU W GDANSKU

W ubiegła sobotę 14 września  niewidomi  i słabowidzący członkowie Polskiego Związku Niewidomych w Gdańsku mieli okazję uczestniczyć w bardzo ciekawym oprowadzaniu z audiodeskrypcją po wystawie zabytkowych „Kabinetów” w Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

Zastanawiacie się pewnie czym są w ogóle „Kabinety”? Kabinety to nieduże ozdobne meble, które służyły do przechowywania klejnotów, dokumentów czy monet. W 2024r mija 300 lat od powstania jednego z najcenniejszych Zabytów Muzeum Bursztynu w Gdańsku czyli właśnie  Kabinetu Johanna Georga Zernebacha zrobionego z bursztynu. Oprócz tego dzieła sztuki mogliśmy również zobaczyć dziewięć innych zabytkowych kabinetów zrobionych z różnych tworzyw i pochodzących z innych części świata.

Po wystawie oprowadzała nas pani historyk, która w bardzo dokładny  sposób opowiadała nam o  najdrobniejszych szczegółach tych bezcennych dziel sztuki. W Muzeum jest również dostępna replika tego Kabinetu wykonana metodą 3D umożliwiającą  zobaczenie eksponatu za pomocą dotyku.

Wystawę oceniamy bardzo pozytywnie, był to mile spędzony czas😊 Gorąco zachęcamy do udziału w kolejnych wyjściach z Polskim Związkiem Niewidomych w Gdańsku.

bursztynowy Kabinet zdobiony 25 elementami wydrukowanymi w 3D

Wyjazd dzieci do Somin.

W Sominach odbył się kolejny letni wyjazd sportowo-rekreacyjny
dla dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku

W tym roku pod koniec lipca znowu wróciliśmy na tydzień do Somin. Oczywiście główną atrakcją jak zwykle były jazdy konne. Sporo dzieci zrobiło duży postęp – jeździło już nie na lonży tylko w korytarzu, samodzielnie kierując koniem. Pływaliśmy też na deskach SUP, mieliśmy także przejażdżki rowerami wodnymi i motorówką, a do motorówki przyczepiony mieliśmy ponton-kanapę, na którym jazda dawała dużo radości. Odwiedziła nas również pani edukatorka z Zaborskiego Parku Krajobrazowego, pokazała nam mnóstwo eksponatów przyrodniczych, np. wypchane zwierzęta, pióra ptaków. Oczywiście, jak co roku, mieliśmy wiele różnych konkursów i innych zabaw – była „randka w ciemno”, konkursy plastyczne, konkurs malowania koszulek, konkurs talentów. Powstały też wiersze i piosenki, a nawet rap, na temat Somin. W tym roku było nas więcej – aż 20 uczestników, w tym kilka osób powyżej 18-go roku życia, które dzieliły się z młodszymi koleżankami i kolegami swoimi różnymi doświadczeniami. Mamy nadzieję, że spotkamy się w Sominach znowu za rok.

Niniejszy wyjazd dofinansowany był ze środków PFRON otrzymanych od województwa pomorskiego. Dziękujemy serdecznie za wsparcie.b

Letni wyjazd sportowo-rekreacyjny dla dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku

Letni wyjazd sportowo-rekreacyjny dla dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku

Na zdjęciu znajduje się grupa osób jeżdżących konno po zamkniętym torze, otoczonym białymi barierkami. Osoby te mają na głowach kaski ochronne. W tle widoczne są budynki stajni oraz drzewa, które sugerują, że miejsce to znajduje się na wsi lub w okolicy zalesionej. Pogoda wydaje się pochmurna, lecz nie deszczowa. Końmi jeżdżą zarówno dorośli, jak i dzieci.

W dniach od 22 do 29 lipca 2024 roku odbędzie się wyjazd sportowo-rekreacyjny dla dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku w wieku od 10 do 25 lat. Mieszkać będziemy w sześcioosobowych domkach typu „wieżyca”. Ośrodek „Kaszubski Bór”, w którym odbędzie się nasz wyjazd, znajduje się w Sominach, gmina Studzienice, powiat Bytów. Ośrodek położony jest nad jeziorem i posiada własną plażę, kąpielisko, a także – stadninę koni. Podczas pobytu przewidujemy naukę jazdy konnej, aktywności i sporty wodne, a także zajęcia w parku linowym pod okiem doświadczonych instruktorów, gry zespołowe i terenowe oraz inne zajęcia na świeżym powietrzu, a także zajęcia rehabilitacyjne i integracyjne, wieczory przy ognisku i muzyce, konkursy talentów itp. Dzieci i młodzież przebywać będzie w Ośrodku bez rodziców, pod okiem doświadczonej kadry, od wielu lat zajmującej się rehabilitacją i edukacją dzieci z dysfunkcją wzroku.

W sprawach organizacyjnych należy zgłaszać się do Magdaleny Korewy-Łubniewskiej, tel. 724 888 823.

Niniejszy wyjazd dofinansowany jest ze środków PFRON otrzymanych od województwa pomorskiego. Dziękujemy serdecznie za wsparcie.

Koło Starogard najczęściej gości na naszej „ścianie” Tym razem relacja z obchodów Dnia dziecka.

„DZIEŃ DZIECKA – w Muzeum PRL-u i relaks w Aquaparku.”

W tym roku nasze podopieczne dzieci i członkowie Koła PZN w Starogardzie Gdańskim wakacje rozpoczęły wycieczką do Zblewa i Kościerzyny. Dnia 25 czerwca 2024r. 36 osobowa grupa autokarem pojechała do muzeum. Na miejscu poznaliśmy sprzęt i akcesoria z czasów PRL-u. Starsi uczestnicy przypomnieli sobie dawne czasy, a dzieci wzbogaciły wiedzę o życiu swoich dziadków. Następnie udaliśmy się do Aquaparku, gdzie przez dwie godziny korzystaliśmy z atrakcji parku wodnego. Największą frajdą dla naszych pociech były zjazdy na zjeżdżalniach i zabawy w wodzie, a dla starszych dzieci pływanie i relaks w jacuzzi. Po takim aktywnym spędzeniu czasu udaliśmy się na posiłek do McDonald’s – ulubione miejsce dzieci. Ten kolejny wyjazd pomógł nam w nabraniu pewności siebie i pokonywaniu kolejnych barier w nieznanym otoczeniu. Z okazji Dnia Dziecka wszystkie grzeczne dzieci i te małe i te duże otrzymały słodycze, które jeszcze bardziej umiliły wakacyjny wyjazd. W godzinach popołudniowych z uśmiechniętymi buziami wróciliśmy do Starogardu Gdańskiego.

W Kole Starogard Gdański nieustannie coś się dzieje

WYCIECZKA DO GDYNI, PUCKA I OKOLIC.

W dniach 22 – 24 maja 2024r. członkowie KP PZN w Starogardzie Gdańskim wybrali się na trzydniową wycieczkę. Pierwszego dnia pojechaliśmy do Gdyni by zwiedzić Muzeum Emigracji, które znajduje się na terenie dawnego Dworca Morskiego. Tam poznaliśmy losy Polaków wyjeżdzających z kraju w poszukiwaniu wolności i innego życia. Po tej interesującej lekcji historii udaliśmy się do Jastrzębiej Góry, gdzie przeszliśmy wąwozem „Lisi Jar” i podziwialiśmy najbardziej wysuniętą na północ Polski miejscowość. Następnie udaliśmy się na nocleg do Pucka. Po śniadaniu wspólnie z przewodnikiem zwiedziliśmy Władysławowo, piękne Sanktuarium w Swarzewie i Puck. Ostatniego dnia w drodze powrotnej do domu zatrzymaliśmy się w Parku Oliwskim. Tam spacerując podziwialiśmy piękną przyrodę. Dużym przeżyciem dla grupy było wysłuchanie koncertu organowego w Katedrze Oliwskiej. Pełni wrażeń i z dawką nowych wiadomości o Kaszubach wróciliśmy do Starogardu Gdańskiego. W wycieczce uczestniczyło 40 osób. Mimo niepokojących prognoz pogody było słonecznie co wpłynęło na nasze dobre samopoczucie. Takie wyjazdy integrują, rehabilitują osoby z dysfunkcją narządu wzroku.

Wycieczka Koła Starogard Gdański do SKARSZEW

CIEKAWE SKARSZEWY

13 maja br. dwudziestoosobowa grupa z KP PZN w Starogardzie Gdańskim wybrała się na zwiedzanie Skarszew. Na miejscu czekał na nas przewodnik, który ciekawie opowiadał nam o historii miasta i zwiedzanych zabytkach. Zobaczyliśmy unikatowy kościółek zbudowany w ciągu 24 godzin. W pobliżu znajdowała się baszta i mury obronne. W drodze do Zamku Joanitów podziwialiśmy rynek i z zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści pana Tomka. Wędrując ulicami Skarszew zatrzymaliśmy się przy rzece Wietcisa, gdzie była przerwa na pyszne lody i inne słodkie smakołyki. Po krótkim odpoczynku dalej poznawałyśmy walory tego miasteczka. Członkowie Koła z wyjazdu byli zadowoleni, było blisko i ciekawie. Wielu z nas bywało w Skarszewach, ale niewielu znało jego historię. Bardzo miłe spędziliśmy ten majowy słoneczny dzień.

W Sominach odbył się letni wyjazd sportowo-rekreacyjny dla dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku

 

 

 

W Sominach odbył się letni wyjazd sportowo-rekreacyjny
dla dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku

W piątek 4 sierpnia cali i zdrowi wróciliśmy z wyjazdu z naszymi dziećmi do Somin. Mimo nie zawsze sprzyjającej pogody było naprawdę fantastycznie! Dzieci dużo czasu spędziły na koniach, udało się też parę razy wykąpać w jeziorze, były rowery wodne i motorówki. Wieczorami i kiedy trochę więcej padało, mieliśmy wiele różnych konkursów – było karaoke, konkursy plastyczne, konkurs malowania koszulek, konkurs talentów. Graliśmy w różne gry, a nawet dostaliśmy grę wykonaną specjalnie na potrzeby dzieci niewidomych i słabowidzących. Mamy nadzieję, że wrócimy do Somin znowu za rok.

Poniżej zamieszczamy trochę zdjęć z naszego wyjazdu.

Niniejszy wyjazd finansowany jest ze środków Fundacji PZU. Dziękujemy serdecznie Fundacji PZU za wsparcie.

Magdalena Korewa-Łubniewska

Letni wyjazd sportowo-rekreacyjny dla dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku

 

 

 

Letni wyjazd sportowo-rekreacyjny
dla dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku

W dniach od 28 lipca do 4 sierpnia 2023 roku odbędzie się wyjazd sportowo-rekreacyjny dla dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku w wieku od 10 do 18 lat. Mieszkać będziemy w sześcioosobowych domkach typu „wieżyca”. Ośrodek „Kaszubski Bór”, w którym odbędzie się nasz wyjazd, znajduje się w Sominach, gmina Studzienice, powiat Bytów. Ośrodek położony jest nad jeziorem i posiada własną plażę, kąpielisko, a także – stadninę koni. Podczas pobytu przewidujemy naukę jazdy konnej, aktywności i sporty wodne, a także zajęcia w parku linowym pod okiem doświadczonych instruktorów, gry zespołowe i terenowe oraz inne zajęcia na świeżym powietrzu, a także zajęcia rehabilitacyjne i integracyjne, wieczory przy ognisku i muzyce, konkursy talentów itp. Dzieci będą przebywać w Ośrodku bez rodziców, pod okiem doświadczonej kadry, od wielu lat zajmującej się rehabilitacją i edukacją dzieci z dysfunkcją wzroku.

W sprawach organizacyjnych należy zgłaszać się do Magdaleny Korewy-Łubniewskiej, tel. 724 888 823.

Niniejszy wyjazd finansowany jest ze środków Fundacji PZU. Dziękujemy serdecznie Fundacji PZU za wsparcie.

Przejdź do treści